kolorowejeziorka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, lifestyle`u i sporcie.

Zdrowie

Jak dbać o zdrowie psychiczne? Odpowiadamy

Jak dbać o zdrowie psychiczne? Odpowiadamy

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny, a ponadto społeczny człowieka. Do tego dolicza się również zdolność do samorealizacji oraz rozwoju. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione wyżej pojęcia mają szerokie znaczenie. Ich rozumienie jest nie tylko subiektywne, ale też uwarunkowane kulturowo i środowiskowo. Warto dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie psychiczne.

Jak dbać o swoją psychikę?

Okazuje się, że zdrowie psychiczne nie oznacza tylko braku schorzeń. Przejawia się też w poczuciu własnej wartości, zdolności do samorealizacji, odpowiedzialności za swoje życie, a także w zaangażowaniu w życie społeczne, związek oraz pracę. Żeby cieszyć się zdrowiem psychicznym, warto zapewnić sobie odpoczynek oraz właściwie długi sen. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę snu. Najlepiej spać od 7 do 9 godzin podczas jednej doby. Okazuje się, że zbyt krótki sen niekorzystnie wpływa na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Bardzo istotne jest również zdrowe odżywianie. Trzeba wiedzieć o tym, że prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą o wiele więcej energii do zmagania się z wyzwaniami, które stają przed człowiekiem każdego dnia.

Zdrowie psychiczne

W celu zapewnienia sobie prawidłowej kondycji psychicznej, nie można zapomnieć o aktywności fizycznej. Najlepiej postawić na aktywność, którą się lubi. Nierzadko jest to spacer, jazda na rowerze, bieganie, siłownia bądź gra w sporty zespołowe. Bardzo istotne jest to, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu, co niestety jest utrudnione podczas zimowych miesięcy, jednak można wtedy wybrać siłownię bądź basen. Bardzo istotne jest również unikanie używek. Mowa tu o substancjach, które pobudzają ludzki organizm. Używki to na przykład narkotyki, papierosy bądź alkohol. Do tego trzeba też dodać napoje energetyzujące oraz kawę. Warto zaznaczyć, że negatywne skutki po ich zażyciu nierzadko utrzymują się nawet przez parę dni, tygodni, a nawet miesięcy, co jest bardzo problematyczne. Żeby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, nie można zapomnieć o zachowaniu relacji społecznych. Trzeba przede wszystkim pielęgnować relacje z bliskimi, przy których można być sobą. Najlepiej dzielić się z nimi zarówno dobrymi, jak i gorszymi momentami ze swojego życia. Takie relacje pozwolą nabrać pewności siebie, ale dzięki nim nie jest się też samym ze swymi problemami.

Sposoby na dbanie o zdrowie psychiczne

Każdy powinien pamiętać o równowadze psychicznej. Najlepiej każdego dnia skupiać się głównie na pozytywnych emocjach. Takie działanie pozwoli cieszyć się zdrowiem psychicznym. Okazuje się, że praktycznie każda osoba ma problemy i boryka się z ciężkimi wydarzeniami ze swojej przeszłości. Przede wszystkim nie warto ich rozpamiętywać, gdyż takie działanie nie wpływa dobrze na psychikę. Najlepiej będzie szukać nowych pasji i perspektyw. Jeżeli ma się problem z tego typu podejściem, nierzadko najlepszym wyborem jest udanie się do psychologa. Wsparcie specjalisty w wielu przypadkach okazuje się kluczowym działaniem.

Udostępnij