kolorowejeziorka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, lifestyle`u i sporcie.

Podróże

Wrocław co zobaczyć? Przewodnik po mieście

Wrocław co zobaczyć? Przewodnik po mieście


Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Polsce. Jest pełne atrakcji, zabytków i klimatycznych restauracji. To miejsce, w którym zawsze odkrywa się coś nowego. Stolica Dolnego Śląska jest doceniana za granicą i często można ją znaleźć na liście najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast na świecie. Wrocław to nie tylko historyczne zabytki, ale również nowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wrocław co zobaczyć? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po najciekawszych miejscach we Wrocławiu. Po kolejnej wizycie nazwiesz to miasto „Wroclove”.

W naszym artykule:

  • Wrocław co zobaczyć?
  • Wrocław co warto zobaczyć?
  • Atrakcje warte uwagi

Wrocław co zobaczyć? Ostrów Tumski to najstarsza część miasta

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, której historia sięga X wieku. To miejsce, gdzie Piastowie Śląscy zbudowali swoją siedzibę na wyspie u ujścia rzeki Oławy do Odry. Obecnie jest to część Starego Miasta i pełna jest zabytków sakralnych. Najokazalszym z nich jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, zwana matką kościołów śląskich. Ta gotycka bazylika pochodząca z XIII-XIV wieku jest uważana za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Warto również zwiedzić kościół św. Idziego, będący najstarszym z istniejących wrocławskich kościołów. Na Ostrowie Tumskim znajduje się także Muzeum Archidiecezjalne, w którym można zobaczyć Księgę Henrykowską – pierwsze zdanie w języku polskim!

Wrocław co warto zobaczyć? Koniecznie krasnale!

Wrocław znane jest również jako „Miasto Krasnali”. Pierwsze postacie uśmiechniętych skrzatów zaczęły się pojawiać w latach 80. XX wieku jako forma protestu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Obecnie w mieście znajduje się prawie 400 rzeźb krasnali, które można spotkać w różnych częściach miasta. Jednym z pomysłów na ciekawy dzień we Wrocławiu może być wędrówka szlakiem wrocławskich krasnali. Spotkanie z nimi gwarantuje poprawę humoru i pojawienie się uśmiechu na twarzy.

Rynek

Rynek we Wrocławiu jest jedną z piękniejszych starówek w Polsce, a także jednym z największych rynków staromiejskich w Europie. Jego rozmiary (213 metrów długości i 178 metrów szerokości) plasują go na trzecim miejscu w Polsce. Otoczony jest pięknymi kamienicami, restauracjami i miejscami wartymi odwiedzenia. Na rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic, w tym Stary Ratusz – największy i najstarszy ratusz w Polsce. Przy rynku można również zobaczyć pomniki, fontanny i średniowieczne kamienice.

Atrakcje warte uwagi

Muzeum „Pana Tadeusza” w Kamienicy Pod Złotym Słońcem

W jednej z kamienic na wrocławskim rynku mieści się Muzeum „Pana Tadeusza”. Jest to jedna z nowszych atrakcji Wrocławia, która łączy historię z nowoczesnymi technologiami. Muzeum pozwala poznać dzieła i życie Adama Mickiewicza – autora polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Wizyta w muzeum to doskonała okazja, aby zgłębić historię tego wybitnego polskiego pisarza.

Hala Stulecia

Hala Stulecia to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli we Wrocławiu. Została zbudowana na początku XX wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków architektury modernistycznej w Polsce. Hala pełni różne funkcje, od koncertów i wystaw po mecze sportowe. Wokół Hali Stulecia znajduje się również piękny ogród, który jest doskonałym miejscem na spacer i relaks.

Ogród Japoński

Ogród Japoński to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu. Został zaprojektowany w stylu tradycyjnym japońskim i jest doskonałym miejscem na odpoczynek i medytację. Ogród jest pełen kolorowych roślin, mostków i stawów. Jest to idealne miejsce, aby oderwać się od miejskiego zgiełku i zrelaksować się w otoczeniu natury.

Zamek Książ

Zamek Książ to jeden z największych zamków w Polsce i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Znajduje się w pobliżu Wrocławia, w miejscowości Wałbrzych. Zamek ma długą historię sięgającą XIII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych zamków na terenie Polski. Warto odwiedzić zamek, aby zobaczyć jego piękne wnętrza, ogrody i zapierający dech w piersiach widok na okolicę.

Ogród Zoologiczny

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu jest jednym z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Znajduje się na terenie Szczytnik, niedaleko centrum miasta. Ogród jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym zagrożonych wyginięciem. Jest to idealne miejsce dla rodzin i miłośników przyrody, którzy chcą spędzić czas na świeżym powietrzu i obserwować różnorodność zwierząt.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to unikalne dzieło sztuki malarskiej, które przedstawia bitwę pod Racławicami – ważne wydarzenie z historii Polski. Panorama została namalowana na początku XX wieku przez grupę artystów i jest jednym z największych obrazów panoramicznych na świecie. Obraz jest prezentowany w specjalnie zaprojektowanym budynku, który tworzy niesamowitą atmosferę.

Wrocław to piękne miasto. Wybierając się tam na wycieczkę, możesz być pewien, że nie braknie Ci atrakcji godnych uwagi. Koniecznie poszukaj krasnali, odwiedź rynek i Ostrów Tumski. Chyba już znasz odpowiedź na pytanie – Wrocław co zobaczyć. Nie czekaj, zacznij odkrywać miasto już dziś!

Udostępnij