kolorowejeziorka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, lifestyle`u i sporcie.

Podróże

Podróż pociągiem – zalety i wady

Podróż pociągiem – zalety i wady

Podczas planowania wakacji zdecydowanie najczęściej myśli się o tym, gdzie konkretnie pojechać, czy wynająć pokój w hotelu, czy w pensjonacie, a także jak spędzać na miejscu wolny czas. Coraz więcej osób dodaje jednak do tej listy także to, w jaki sposób dojechać do miejsca wypoczynku. Oczywiście bardzo często wybierany jest własny samochód, lecz coraz częściej Polacy decydują się na podróż pociągiem. Jakie są najważniejsze zalety i wady korzystania z pociągów?

Najważniejsze zalety podróży pociągami

Co dokładnie sprawia, że podróżowanie pociągiem na wakacje jest atrakcyjną opcją i warto ją rozważyć zamiast samochodu? Naprawdę dużą zaletą jest w tym wypadku stosunkowo niski koszt przejazdu. Jak wiadomo, obecne ceny paliwa są na bardzo wysokim poziomie, co znacznie podnosi koszt przejazdu autem. Pociągi są pod tym względem o wiele ekonomiczniejsze.
Kolejną bardzo dużą zaletą jeżdżenia pociągami jest wygoda takiego rozwiązania. Nie trzeba martwić się ruchem drogowym i kontrolować cały czas jazdy, tak jak w przypadku samochodu, lecz można zrelaksować się, czytając książkę, oglądając film lub spędzając czas w wagonie barowym.
Co ciekawe, obecnie pociągi potrafią być o wiele szybsze niż samochody. Pociąg nie stoi w korkach, a także nie ograniczają go inne składy. Wszystko to sprawia, że czas przejazdu stale maleje i obecnie w wielu przypadkach pociągiem można dotrzeć do miejsca docelowego o wiele szybciej.

Jakie są wady podróżowania pociągiem?

Nie można zdecydować się na podróż pociągiem na wakacje, jeśli nie pozna się wad tego środka lokomocji. Jakie są zatem minusy, na które trzeba uważać?
Zdecydowanie najważniejszą wadą pociągów jest dość duże ryzyko wystąpienia opóźnień. Specyfika ruchu pociągów jest taka, że każda, nawet najmniejsza usterka lub nieprzewidziana okoliczność może wydłużyć czas przejazdu.
Sporym mankamentem jest także to, że jadąc pociągiem, trzeba najpierw dostać się na dworzec, a następnie z dworca do hotelu. Pociąga to za sobą konieczność zamówienia taksówki, a także wynikające z tego pewne niewygody.
Kolejną bardzo dużą wadą podróżowania pociągami jest utrudnione przewożenie w nich zwierząt. Co prawda podróż pociągiem z psem lub kotem jest możliwa, lecz wiąże się z kilkoma zaleceniami. Po pierwsze zwierzę musi przez cały czas znajdować się w specjalnym kontenerze lub klatce, która z kolei powinna znajdować się w miejscu na bagaż podręczny lub na kolanach właściciela. Dodatkowo na uwadze należy mieć to, że przewiezienie zwierzaka to konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty w kwocie około 30 złotych.

Czy warto zdecydować się na podróż pociągiem?

Jazda pociągiem na swoje zalety, lecz niewątpliwie istnieją także pewne wady takiego środka transportu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poważnie waha się pomiędzy tym lub innym sposobem podróżowania. Czy pociąg będzie dobrym wyjściem?
Bez wątpienia jazda pociągiem nie jest dla każdego. Jeśli dużo podróżuje się z psem lub ma się bardzo napięty grafik, w którym nie ma miejsca na opóźnienia, to pociąg może nie być dobrym wyjściem. Dla całej reszty podróżnych będzie to jednak wprost idealna propozycja.

Udostępnij