kolorowejeziorka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, lifestyle`u i sporcie.

Lifestyle

Jak pozbyć się zakwasów? Sprawdzone sposoby

Jak pozbyć się zakwasów? Sprawdzone sposoby

Sporo osób zmaga się z problemem zakwasów po treningu fizycznym. Jest to naturalne zjawisko, które nierzadko powoduje zniechęcenie do dalszych treningów. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na złagodzenie zakwasów.

Co warto wiedzieć o zakwasach?

Zakwasy to opóźniona bolesność mięśni. Mowa tutaj o dolegliwości pojawiającej się po intensywnym treningu. Zakwasy nierzadko utrzymują się nawet do 7 dni. Warto zaznaczyć, że uwalniany kwas mlekowy bardzo szybko rozkłada się do mleczanu. Jak się okazuje, zakwasy to nic innego jak mikrouszkodzenie oraz proces zapalny mięśni wywołany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym bądź nadmiernym rozciąganiem się mięśni. Dobrze wiedzieć o tym, że nie każdy intensywny trening musi zakończyć się obolałymi mięśniami. Żeby o to zadbać, trzeba pamiętać o paru elementach przed rozpoczęciem ćwiczeń, jak i w ich trakcie. Bardzo istotna jest kompleksowa rozgrzewka. Okazuje się, że rozgrzane mięśnie są zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia, gdyż ich elastyczność jest zwiększona. Następnym istotnym elementem jest stopniowanie wysiłku. Nie warto zaczynać od najbardziej wymagających ćwiczeń, które często nadwyrężają mięśnie. Rozsądnym wyborem będzie zaczęcie od lekkich ćwiczeń na rozruch. Następnie należy przechodzić do intensywniejszych ćwiczeń z większym obciążeniem.

Jak pozbyć się zakwasów?

Istnieją sprawdzone sposoby na zredukowanie uciążliwych zakwasów. Wysoka temperatura powoduje rozluźnienie mięśni, efektem czego ból spowodowany ich mikrouszkodzeniami staje się mniej dokuczliwy dla człowieka. Poprawia się krążenie, można też zrelaksować ciało oraz umysł. Dlatego warto postawić na saunę. Dzięki niej można skutecznie odprężyć wszelkie mięśnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż do sauny nie zaleca się wchodzić od razu po wykonaniu intensywnego treningu fizycznego. Jest tak, ponieważ ciało po aktywności fizycznej jest już wystarczająco rozgrzane oraz zmęczone, dlatego wejście do gorącego pomieszczenia wpłynie na dodatkowe osłabienie. Oprócz tego w czasie intensywnego wysiłku dochodzi do odwodnienia organizmu, dlatego w przypadku postawienia na regenerację ciała w saunie, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej będzie odczekać parę godzin. Po tym czasie można bez problemu udać się do sauny.

Sposoby na zakwasy

Innym dobrym sposobem na pozbycie się zakwasów jest gorąca kąpiel. Jest to jeden z najlepszych rozwiązań na odciążenie obolałych mięśni. Okazuje się, że gorąca kąpiel z dodatkiem soli morskiej pozwoli uśmierzyć ból. Jest również bardzo dobrym sposobem na relaks. Warto też rozważyć zimną kąpiel. Pomaga ona również na zakwasy. Trzeba wiedzieć, że nie tylko wysokie temperatury wpływają na rozluźnienie mięśni oraz na łagodzenie bólu. Wielu fizjoterapeutów jest zdania, iż zamiast rozgrzewać obolałe mięśnie, należy je chłodzić biorąc zimny prysznic bądź szybką kąpiel w zimnej wodzie, która dodatkowo dobrze zahartuje organizm. Jest to bardzo dobry sposób na złagodzenie zakwasów pojawiających się po treningu fizycznym.

Udostępnij