kolorowejeziorka.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, lifestyle`u i sporcie.

Sport

Co zjeść przed treningiem? Odpowiadamy

Co zjeść przed treningiem? Odpowiadamy

Sporo osób nie wie, co zjeść przed treningiem. Na dwie bądź trzy godziny przed intensywnym wysiłkiem fizycznym najlepiej zjeść kurczaka z warzywami bądź makaron z sosem pomidorowym. Bezpośrednio przed nim można też postawić na owoc, na przykład na banana. Istnieje też wiele innych produktów spożywczych, które warto spożyć przed treningiem.

Najlepsze jedzenie przed treningiem – na co najlepiej postawić?

Okazuje się, że w przypadku porannych treningów, przed którymi nie ma się dwóch godzin na zjedzenie oraz strawienie jedzenia, najlepiej postawić na lekkie posiłki, na przykład górskie płatki owsiane ze startym jabłkiem oraz jogurtem. Przed treningiem zawsze warto sięgać po produkty białkowe oraz węglowodany mające niski indeks glikemiczny. Dlatego świetnym wyborem są ryby, wołowina, awokado oraz naturalny ryż. Produkty te dają dużą dawkę energii, dzięki której można postawić na jeszcze efektywniejszy trening fizyczny. Takie pożywienie pozwoli też uniknąć tak zwanej huśtawki glikemicznej, czyli nagłego skoku poziomu cukru we krwi, a kolejno gwałtownego jego spadku. Warto zaznaczyć, że posiłki o niskim indeksie glikemicznym podnoszą poziom glukozy, a dodatkowo sprawią, iż organizm dłużej utrzyma energię na odpowiednim poziomie. Dzięki temu osoba ćwicząca nie odczuje zmęczenia, a dodatkowo nie będzie miała problemów z koncentracją po zakończonym treningu. Tuż przed treningiem nie jest zalecane jedzenie dużych porcji jedzenia, co niestety jest powszechnym błędem.

Skuteczny trening fizyczny

Eksperci zalecają przed treningiem spożywać węglowodany, białka oraz zdrowe tłuszcze. Białka zawsze powinny być pełnowartościowe. Okazuje się, że ryby oraz jajka jedzone przed treningiem są szybko trawione, a dodatkowo nie powodują wzdęć. Natomiast węglowodany to spora dawka energii, która w równomierny sposób uwolni się podczas aktywności fizycznej. Najlepiej stawiać w tym przypadku na ciemne makarony, kasze oraz ryże. Warto zaznaczyć, że oliwa z oliwek oraz orzechy to cenne i naturalne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, których ludzki organizm sam nie jest w stanie wyprodukować, o czym niestety nie każda osoba wie. Są one potrzebne w diecie, ponieważ skutecznie regulują poziom cholesterolu, a dodatkowo zmniejszają ryzyko schorzeń serca.

Co zjeść przed treningiem?

Przed treningiem nie zaleca się spożywania fasoli, grochu, tłustego mięsa, grzybów oraz sera. Jest tak, ponieważ tego typu pożywienie obciąża układ pokarmowy. Jedząc te produkty przed treningiem, prawdopodobnie człowiek będzie czuł się ociężale. Co więcej, może mieć też mniej siły. Nierzadko pojawiają się też kolki oraz mdłości. Przed porannym treningiem najlepiej postawić na pożywienie bogate w proste oraz złożone węglowodany. Przed treningiem popołudniowym warto zjeść kurczaka z ryżem oraz z warzywami. Dobrze do tego dodać kanapki z chlebem razowym, masłem, szynką z indyka oraz pomidorami. Do tego najlepiej dodać tortille z kurczakiem oraz sałatką. Dobrym pomysłem będzie też ciemny makaron z sosem pomidorowym.

Udostępnij